هوشمند سازی پلی بسوی آیندهبدون شک بر هیچ کس پوشیده نیست رشد تکنولوژی و فناوری ها در تمامی عرصه ها بیش از پیش سریعتر شده است . اگر شاید همین چند سال گذشته کسی از خودروی الکتریکی ، مسافرت های فضایی ، تاکسی آنلاین ، اینترنت اشیاء و بلاکچین و دیگر مقوله های از این دست صحبت می کرد او را فردی متوهم و دیوانه می پنداشتیم . اما پر واضح است که سال 2020 به بعد عصر فضا ، اینترنت 5G ، بلاک چین ، اینترنت اشیاء و خودروهای خودران الکتریکی است . تمامی لوازم خانگی و محصولات عادی و مورد استفاده روزمره به لطف اینترنت اشیاء هوشمند گردیده و قابلیت های فراوانی در جهت رفاه و آسودگی جوامع بشری به ارمغان می آورد . محیط آزمایشگاه ها و فضاهای تحقیقاتی در ایران متاسفانه همچنان با مدیریت و تفکر سنتی اداره می شود و کمتر آزمایشگاهی را می بینیم که مجهز به تکنولوژی و فناوری های روز در جهت بهبود عملکرد محققان و دانشمندان است . پس از چند سال بخش تحقیق و توسعه شرکت آرمان سکو پلتفرم های منحصربفرد آزمایشگاهی ، آنالیز داده ، سنسورهای دیجیتال و دیگر محصولات هوشمند سازی بر پایه اینترنت اشیاء (IOT) را به جامعه پزشکی و دیگر محققین فعال در این بخش ارایه نمود . در این مقاله بطور جامع این فناوری های جدید را تشریح و معرفی خواهیم نمود . بصورت پیش فرض اولین و مهمترین مواردی که در تجهیز یک آزمایشگاه شیمیایی و یا میکروبی مورد توجه است سکو بندی ، هود های شیمیایی و میکروبیولوژی ، قفسه بندی و کمد نگهداری مواد شیمیایی و ملزومات دیگر از قبیل شیرآلات ، دوش و چشم شور ، سینک های استیل و کامپوزیت می باشد . متریال و جنس به کار رفته و رنگ تجهیزات موارد دیگری است که معمولا از طرف پیمانکار به کارفرما ارایه و مورد بحث قرار می گیرد . بحث قیمت فاکتور آخری در بحث تجهیزات آزمایشگاهی می باشد .

اما بخش مهم و اصلی در این مبحث که همان هوشمند بودن تجهیزات جهت تحلیل داده ، کنترل از راه دور و مدیریت بهینه تحقیقات است که هزینه زیادی را شامل می شود فراموش می شود و در نهایت به همان شیوه سنتی و معمولا پر از خطا و تکرار آزمایشات و تحقیقات ادامه می یابد. تیم جوان و پر شور آرمان سکو پس از نیاز سنجی و بررسی های فراوان مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی کشور اقدام به طراحی پلت فرم جامع سیستم آزمایشگاهی کشور بصورت بومی نمود . این پلت فرم در نوع خود بی نظیر و منحصر بفرد بوده که قابلیت های فراوانی به تیم تحقیقاتی و آزمایشگاه به ارمغان می آورد و در هزینه ها و روند نتایج آزمایشات تاثیر بسزایی دارد . این پلتفرم شامل پنل مدیریت بصورت کاملا هوشمند و پویا قابل استفاده در کامپیوتر ، لپ تاپ ، تبلت و تمامی تلفن های هوشمند می باشد . آنالیز داده دریافت شده از سنسورهای دیجیتال اطلاعاتی مانند دما ، رطوبت ، فشار هوا ، آلودگی و گاز را بصورت پویا ذخیره سازی می نماید . گزارش گیری بصورت روزانه ، هفتگی و ماهیانه از دیگر قابلیت های این پلتفرم می باشد . کنترل تمامی تجهیزات جانبی شامل روشنایی ، فن ها ، لامپ هایUV و پریزها به لطف فناوری IOT کاملا هوشمند و قابل کنترل از راه دور است . سنسورهای دیجیتال بخش اصلی این پلت فرم می باشد که در داخل هود های شیمیایی و میکروبیولوژی قابل نصب است که وظیفه دریافت داده و ارسال به بخش مدیریت پنل هوشمند را دارد . این سنسورها در محیط آزمایشگاه و سالن ها و تمامی بخش های مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی قابل نصب می باشند . داده های دریافت شده از این سنسورها بصورت کاملا اختصاصی و امن در سرورهای مرکزی پلتفرم که در آزمایشگاه مستقر می باشد ذخیره سازی می شوند . محیط نرم افزاری پنل مدیریت بصورت کاملا پویا و هوشمندانه طراحی گردیده و ارتباط کاربر و پلتفرم به سادگی انجام می شود . امنیت داده ها و اطلاعات مهم تحقیقاتی از دیگر امتیازات این پلتفرم می باشد که بصورت کاملا هوشمندانه طراحی و اجرا گردیده است .

قابلیت های فراوان دیگر بنا به درخواست مشتری و مدیریت آزمایشگاه قابل پیاده سازی می باشد . طراحی و اجرای این پلتفرم تمام بدست متخصصین و محققین داخلی طراحی و اجرا گردیده است . این پلتفرم نتیجه کار تیمی و دانش محور است که شرکت آرمان سکو را در زمره شرکت های دانش بنیان قرار می دهد . هدف بعدی ما ارایه محصولات هرچه بیشتر در زمینه اینترنت اشیا و هوشمند در آزمایشگاه های تحقیقاتی و پزشکی و شیمیایی است . امیدواریم بتوانیم قدمهای بزرگی در جهت رشد و توسعه محصولات جامعه پزشکی و آزمایشگاهی برداریم و گام به گام با دیگر تلاشگران عرصه علم و دانش افتخار و عزت و سربلندی برای ایران عزیز بیافرینیم.

شاد باشید و سرافراز